КОНКУРС


Шляхом пізнаня та розвитку до професійного успіху

Організація шкільного клубу підприємництва передбачає створення умов щодо формування життєвих компетентностей – ініціативності, підприємливості, які проявляються в  здатності особи втілювати ідеї в життя. Вони охоплюють творчість, інноваційність, здатність йти на ризик, планувати заходи та здійснювати їх для досягнення поставлених цілей.
Ми розуміємо, що дуже важливо, щоб такі уміння і навички учні могли проявляти за межами навчального заходу, тому завжди свою діяльність намагались «вплести» в загальну виховну роботу школи, заохочували учасників і колег до спільної роботи. Активна життєва позиція не повинна обмежуватись рамками 2-х занять на місяць – наш проект живе життям нашої школи.
Перше заняття пройшло в перших числах листопада місяця минулого року. Ідея об’єднатися в клуб відразу знайшла своїх прихильників. На першому занятті окрім розповіді про проект та презентацію роботи клубу  були використані ігри  та невеличкі змагання. 

За думкою наших учасників найсолодша професія – кондитер, найгучніша- політик, сама дитяча – вихователь, сама грошова – футболіст….Довелось активно попрацювати із завданням – професії на певну букву.   Заняття  було активним, цікавим, насиченим позитивними емоціями та почуттями. На цьому ж занятті було об’явлено про організацію конкурсу  на створення символіки  та атрибутики клубу. В анкетах учні відмітили інтерес до тем , які планувалось розглядати та зацікавленість в такій діяльності, висували   пропозиції щодо створення  активу клубу.
Друге засідання відбулося через 2 тижні. За цей час серед учнів розповсюдилась інформація про організацію клубу, бажання бути його членом виявили учні 8, 10, 11 класів. Засідання було досить гучне та дискусійне, адже ми вибирали назву, емблему, придумували слоган  та правила нашого життя. Робота не була даремною. Більшість учнів погодилась  із запропонованими ідеями. Неможливо визначити конкретного автора - і в назві, і в емблемі присутні елементи  напрацювань декількох пропозицій. 
А от кредо клубу було прийнято одноголосно- слова Стіва Джоба «Займайся улюбленою справою і змінюй світ на краще» відразу  сподобались усім. Не було багато спорів щодо вибору активу клубу. Президентом став Паніч Роман – учень 11 класу, переможець турнірів , конкурсів, член Малої академії наук  з економіки. В актив клубу увійшли Коптецов Андрій, Валенбахова Ольга, Соїна Карина, Аліфіренко Андрій.
Важливим компонентом нашої діяльності було створення блогу клубу. Ми отримали цікавий і корисний досвід розробки та оформлення  сторінок блогу. Не так   просто і легко все складалося. Наші труднощі допомогли нам – до цієї роботи підключилися учні 11- класів і прихильників стало ще більше. Дизайн блогу, його наповнення викликало дискусії, обговорення,  появу нових ідей.

Учасники клубу обговорювали  події дома, батьки також залучилися до створення блогу.Мама Вероніки Бубнової Ольга Миколаївна провела заняття по знайомство з новими  комп`ютерними технологіями.

У грудні місяці учні школи переглянули документальний фільм «Станція призначення життя». Учасники нашого клубу прийняли активну участь в обговоренні  фільму, анкетуванні учасників та обробці результатів. Адже тема профілактики та  протидії торгівлі людьми,  економічно-правова просвіта населення  один із напрямів нашої діяльності.
Цікавою була зустріч із керівником одного з підрозділів Приватбанку Орленко Володимиром Миколайовичем. Нам було цікаво дізнатися як функціонує банк, які переваги і ризику  існують  на такому підприємстві, як розраховуються дохід та видатки, звідки беруться гроші на допомогу, меценацтво, благодійність. Тема благодійності , надання підтримки іншим виникла невипадково, адже Володимир Миколайович прийшов із подарунками - книгами, канцелярським приладдям необхідними для виконання розрахунків. Книги ми передали до шкільної бібліотеки. Тепер ними можуть користуватися всі бажаючі (Дивись НАШІ ЗВІТИ).

В нашій школі існує традиція готувати поздоровлення з Новорічними  святами  для пацієнтів  онкологічного відділення дитячої лікарні № 16. Ми не могли залишитися в стороні та активно включилися в збір коштів. Для цього школярі організували ярмарок з продажу домашніх смаколиків . Наш клуб  зібрав близько 90 гривень. Учасники клубу разом із клубом Миротворців привітали маленьких пацієнтів та їх батьків. Ця зустріч  залишила глибоке враження в нашій душі, ми зрозуміли, що благодійність , допомога іншим є невід’ємною частиною успішних людей. 


Тому коли було об’явлено про  благодійну акцію «Подаруй дитині усмішку» ми активно включилися в збір дитячих іграшок.


 Учасники нашого клубу у складі делегації школи  відвідали Дитячий будинок в місті Нова Водолага, там  представники кожного шкільного клубу (Клуб Миротворців, Євроклуб, Шкільна Академія підприємництва)  розповідали про свою діяльність , познайомилися з новими друзями та обмінялися привітаннями.

Співпраця із шкільним клубом Миротворців продовжилася. Спільна діяльність зблизила нас. У членів клубу Миротворці з’явилась ідея створити відеоролик з профілактики СНІДу. Ми також не залишилася в стороні, активно допомагали їм у цій творчій роботі.

 Людина, що розвиває свої здібності  та схильності, займається саморозвитком та самовдосконаленням не може бути байдужою до цієї проблеми. За згодою з ними ми пропонуємо переглянути цей відеоролик на нашому блозі.
На початку весни в навчальному закладі  традиційно відбуваються тижні профорієнтації. Разом із шкільною психологічною службою  учасники клубу займалися просвітницькою роботою - випустили стіннівку, організували серед учнів початкової школи конкурс малюнків « Я мрію стати….», організували економічну гру  " Світовий ринок " для семиикласників


підготували виставу для молодших та середніх школярів «Хвалько», що знайомить із професіями міліціонера, кухаря, лікаря, підприємця.

 Цікаво пройшла екскурсія на завод по виготовленню оздоблювальної плитки, ми побачили  головний конвеєр, почули розповідь про технологічний процес виготовлення продукції, побували на складі готової продукції.
У травні в нашому місті відбувся День Європи. Кожний  шкільний Євроклуб  презентував країну Європи. Нашій школі випала честь представляти  невеличку країну  Республіку Мальту. Культура,  національні традиції, економіка - складові життя країни. Ми  допомогли нашим друзям та  підготували   економічний ракурс розвитку країни.  Ми із задоволенням прийняли участь у цьому чудовому святі.




Під час навчальної практики  в червні місяці  дуже приємно було   завітати в гості до Безлюдівського юридичного ліцею імені Героя Радянського Союзу І.Я.Подкопая. Зустріч з членами клубів області надихнула на подальше вдосконалення нашої діяльності.



Влітку ми відвідали Музей грошей, що знаходиться при Харківському  Інституті Банківської справи ( Дивись НАШІ ЗВІТИ).
 Познайомилися із роботою підприємств «Кулінічі» ( Дивись НАШІ ЗВІТИ).
Пролунав перший дзвоник нового начального року. Ми знову разом "старі нові друзі". Другий рік в нашому районі проводиться акція " Каштани для тварин". Наш клуб займався складуванням, упаковкою, обліком зданої продукції. Це дуже серйозно  і не тільки тому, що ми любимо тварин , хочемо допомогти нашому зоопарку, нам довірили серйозну дорослу справу - треба бути уважним, щоб чесно підрахувати і назвати найактивніший клас.



Наші випускники стали студентами. Ми радіємо за Романа Паніча та Андрія Коптецова.Їх професійні плани почали втілюватись в життя.  Перше засідання нового складу клубу показало - попереду цікаве насичене життя. 
  Граємо в гру "  Я - Хазяїн "




Які пропозиції ?



Навчальні матеріали:
Заняття психолога
Тема Особиста професійна перспектива
Мета: заохотити учнів до роздумів про вибір професії, її значення в житті людини, про вплив освіти на професійне самовизначення та подальшу кар’єру. Познайомити із програмою самовиховання, розкрити типові помилки при виборі професії, Виховувати бажання до саморозвитку та самовдосконалення,  сприяти формуванню позитивної «Я-концепції».
 Ведучий

Життя постійно ставить нас перед вибором. У дитинстві з багатьох іграшок вибираємо найулюбленішу, в школі віддаємо перевагу найцікавішим, на наш погляд, предметам… Обираємо товаришів, друзів, коханих. І в основі вибору кожного з нас свої критерії, своє уявлення про добро і зло, честь і безчестя, правду і кривду.
У кожної людини є свобода вибору. Вибір існує щоденно, щохвилини. Різний за своєю серйозністю. Неоднаковий за своїми наслідками.
Зробити крок чи не робити? Промовчати чи відповісти? Стерпіти чи не стерпіти? Подолати чи відступити? Так чи ні? Куди піти вчитися? Як жити? Що робити?
Прагнення «знайти себе», стати «самим собою», індивідуальністю – неодмінна ознака юності. Ще Л.Толстой зауважив: «Призначення людини – це прагнення до досконалості». Своє майбутнє ми визначаємо задовго до останнього шкільного дзвінка. Обираючи професію, стараємося зважити всі «за» і «проти» того чи іншого заняття, що приваблює, «приміряти його на себе». Вибір професії – чи не найголовніший чинник того, як складеться твоє подальше життя та як ти в ньому будеш себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності.

Вибір професії - складний і відповідальний крок у житті людини. Зробити правильний вибір – значить знайти своє місце в житті. Неправильний вибір завдає великої шкоди самій людині й приводить до значних економічних втрат в країні.
Вправа 1 Мозковий штурм.
«Які чинники впливають на вибір майбутньої професії»
( Учні називають чинники , помічник записує їх – можливі відповіді - схильності, здібності, інтереси,  бажання батьків, поради друзів, можливість продовжити діло своїх родичів, можливість мати гарний дохід ,  вакансії на ринку праці, зручне розташування навчального закладу або місця роботи, наявність інструментарію, стан здоров’я  тощо ).
Давайте проаналізуємо  на які з них необхідно ретельно зважати, а які не мають суттєвого значення.
Висновок : чи стане майбутня професія  радувати вас залежить від безлічі різних факторів, серед яких найголовнішим є  рівень особистісної зрілості молодої людини.
Сформулювати правила вибору професії досить просто: необхідно, щоб фах відповідав, схильностям, потенціалу, здібностям людини, щоб він був потрібен суспільству. Схематично професійний план можна подати у вигляді трьох складових: «ХОЧУ», «МОЖУ», «ТРЕБА».
«ХОЧУ» - «Ким я хочу бути», « Чим я хочу займатися», тобто інтереси і нахили, що часто визначають вибір професії. Інтерес – це прагнення до пізнання, бажання ознайомитися з певним предметом, явищем, вивчити його. Обрати професію за інтересами – означає обрати, те що подобається, приваблює.  .
«МОЖУ» - пізнання себе, своїх можливостей, здібностей, індивідуально-психологічні особливості, стан здоров’я. Здібності – сукупність індивідуально-психологічних особливостей людини, які є передумовою успішного виконання певних видів діяльності. Розрізняють спеціальні та загальні здібності. Загальні здібності необхідні для широкого кола занять. До них належать працьовитість, кмітливість, уважність, цілеспрямованість. Спеціальні здібності забезпечують успіх у певному колі видів діяльності. До таких, наприклад, належать зорова пам'ять, розуміння людей, добре розвинена чутливість рук тощо.
Обираючи професію слід відповісти  не лише на запитання «Чого я хочу» і «Що я можу?», але й «Що потрібно іншим?». Правильний вибір професії  - не тільки особиста справа, тому необхідно враховувати потреби ринку праці.
«ТРЕБА» - потреби ринку праці,  тобто професія має бути актуальною.

 
ХОЧУ – бажання, цілі, інтереси, домагання.
МОЖУ – простір здібностей, талантів, стан здоров’я.
ТРЕБА – запити ринку праці, соціально-економічні проблеми  регіону, 
                розвиток економіки суспільства.

Раціональне співвідношення образів «ХОЧУ»-« МОЖУ»-« ТРЕБА» обумовлює свідомість вибору професії.
Допомогти в самовизначенні може професійний план. При складанні професійного плану слід визначити головну мету: чим займатися, ким бути; об’єктивно проаналізувати та оцінити свої можливості, тобто провести перевірку свого « Я» у різних видах діяльності. Можливий й інший шлях пошуку себе в професії: активно збирати та узагальнювати інформацію про різні  професії та можливості її використання стосовно своїх інтересів і схильностей, здібностей, стану здоров’я та інших індивідуально – особистісних якостей. Таким чином пізнаючи професії, можна виробити план, який дозволяє здійснити професійні наміри. 
Анкета.
Інструкція.” Вам дається перелік речень, які мають декілька варіантів закінчення. Виберіть, будь ласка, один з варіантів, за допомогою якого можна закінчити речення, зробіть відмітку у бланку відповідей позначкою “+”. Дякуємо за роботу “.
Аркуш запитань.
1. Я бажаю працювати:
а) у приміщенні ;
б) на відкритому повітрі ;
в) у нестандартних умовах (у горах, на морі, у лісі, під землею тощо);
г) із чергуванням умов.
 2. Я бажаю, щоб режим моєї роботи був:
 а) чітким (початок і кінець роботи не змінювався) ;
 б) змінним (то з ранку, то ввечері) ;
 в) вільним, гнучким (початок і кінець визначався би мною) ;
 г) ненормованим (непередбачені виклики, нічні зміни, затримки з роботи тощо).
3. Мені зручно працювати:
а) сидячи (за столом, пультом тощо) ;
б) стоячи ;
в) у роз’їздах ;
г) почергово на постійному місці роботи і в роз’їздах.
 4. Бажано було б, щоб робота була пов’язана з:
 а) простими механізмами ручними операціями ;
 б) машинами і механізмами з ручним керуванням ;
 в) автоматичним і автоматизованим обладнанням ;
 г) функціональним знаряддям (мова, засоби впливу на емоції людини, функціональні можливості організму.
5. Я бажаю усю роботу виконувати:
 а) самостійно ;
 б) самостійно, але щоб навколо були люди ;
 в) у колективі, спільно з іншими;
 г) з людьми, спілкуючись і керуючи ними.
6. Мені більше подобається робота, де:
 а) точні рухи ;
 б) координація рухів ;
 в) кмітливість рухів ;
 г) велика сила.
7. У моїй майбутній роботі важливими є:
 а) стійкість уваги ;
 б) спостережливість ;
 в) пам'ять ;
 г) передбачення.
8. Успішність моєї майбутньої роботи залежить від:
 а) технічної кмітливості ;
 б) здатності уявити майбутній предмет праці;
 в) самоконтролю і само спостережливості ;
 г) емоційності, вміння контактувати з іншими людьми.
9. Майбутню роботу я бажаю виконувати:
 а) по плану, який надається ;
 б) по плану, але здобувати нову інформацію;
 в) по плану, але мати можливість змінювати його;
 г) оперативно, коли у процесі роботи ставляться нові проблеми, задачі.
10.У процесі роботи краще відповідати:
 а) тільки за себе, за наслідки виконання свого завдання ;
 б) за виконання завдання групою ;
 в) за роботу механізмів, техніку безпеки ;
 г) за суспільні матеріальні цінності.
11. Мені подобається робота, в якій необхідно:
 а) визначати риси предметів, їх якості ;
 б) перетворювати, обробляти предмети ;
 в) знаходити нові продукти праці, проявляти винахідливість ;
 г) здійснювати вплив на інших людей.
12. Мені подобається:
 а) оцінювати продукцію, мати уявлення про якості об’єктів ;
 б) обслуговувати людей ;
 в) знаходити нові варіанти вирішення завдань, нові результати ;
 г) налагоджувати виробничі процеси, діяльність.
13. Я бажаю, щоб майбутня робота була пов’язана з:
 а) керівництвом людьми, виробничим колективом ;
 б) вихованням і навчанням дітей ;
 в) переборюванням стихійних сил природи ;
 г) комфортним, спокійним положенням.
14. Я бажаю, щоб результати майбутньої роботи були:
 а) малопомітними, відомими лише вузькому колу спеціалістів ;
 б) відомі колективу, широкому колу спеціалістів;
 в) відомі всій країні, широко висвітлювалися пресою;
 г) всесвітньо відомі.
15. Я бажаю, щоб від результатів моєї роботи:
 а) залежала лише моя зарплатня ;
 б) безпосередньо залежало виконання завдання відділом, групою;
 в) залежало життя і здоров’я людей;
 г) мир на планеті.
16. Після закінчення роботи:
 а) бажав би відключитися від неї, займатися своїми справами ;
 б) цікаво було б поміркувати про неї вдома ;
 в) ні про що інше не міркував би, продовжував займатися нею;
 г) не думав би про роботу до наступного ранку.
17. Бажаю, щоб робота була:
 а) близько з будинком, де мешкаю ;
 б) цікава, а далеко чи близько від помешкання, де я проживаю – не важливо ;
 в) не пов’язана з відрядженнями ;
 г) далеко від помешкання, де я проживаю.
Обговорення та  аналіз   результатів анкетування.Чи допомогла анкета у визначенні професійного плану.
Ведучий( підведення підсумку).
«Пізнай самого себе» - цей надпис прикрашав Дельфійський храм у Греції. Зміст цієї лаконічної фрази дуже глибокий. Саме процес саморозкриття, само збагнення і самопізнання пронизує все свідоме життя людини. Перед кожною людиною, що шукає сенс життя, постійно постають питання : Хто я? Який я? Чи знаю я себе? Що ховається за власним «Я»?
У пошуках відповіді на питання типу «Хто я?» ми порівнюємо себе з іншими людьми (батьками, друзями, знайомими), героями літературних творів або художніх фільмів, відомими діячами суспільства. Ці порівняння дозволяють побачити нам все різномаїття  характерів, поглядів, проявів почуттів, інтересів та інших особливостей людей, допомагає виділити те особливе, що відрізняє одну людину від іншої, допомагає працювати над собою. Властивості, якими володіє особистість, є результатом її розвитку. Щоб полюбити свою роботу, потрібно виробити в собі потребу завжди бути повністю поглиненим змістом праці. Коли увага цілком зосереджена на тому, щоб якнайкраще робити цю справу, то відбудеться перехід нашої особистості у вищий план духовного прояву, у план творчості. Кожний акт такої праці поступово сприяє самовдосконаленню і набуттю здатності насолоджуватися самим процесом праці безвідносно  до економічних та соціальних чинників.

Заняття економіста
Тема заняття. Визначення спеціалізації підприємства.
Мета:
·       сформувати в учнів розуміння причин виникнення абсолютних та відносних переваг;
·       навчити розраховувати абсолютні та відносні переваги;
·        розвивати економічне мислення; поглиблювати систему знань учнів про економіку як прикладну науку.
·       виховувати інтерес до економічної науки.
Обладнання: роздатковий матеріал( маркери, кольоровий папір,  ножиці, лінійки).
Структура заняття.
      I.            Розминка.
   II.            Обґрунтованість навчання (Мотивація)
III.            Актуалізація.
IV.            Усвідомлення змісту
   V.            Рефлексія (закріплення )
VI.            Підсумки заняття.
Хід заняття.
І. Розминка. (фронтальна форма роботи)
Мета: для активізації емоційної, розумової діяльності
Побудуйте речення із запропонованого переліку слів.
1.     Торгівля, від­носин, є, міжнародних, найдавнішою, світова, економічних, формою.
(Найдавнішою формою міжнародних економічних відносин є світова торгівля.)
2.     Підприємство, спеціалізацію, має, кожне, свою
(Кожне підприємство має свою спеціалізацію)
ІІ. Обґрунтованість навчання (Мотивація)
1.Поясніть чому підприємства мають  спеціалізацію?  Назвіть кілька найважливіших , на вашу думку, причин.
ІІІ. Актуалізація.
Рюкзачок.
Мета: актуалізувати знання учнів основних термінів, які засовуватимуться при розкритті теми уроку, внести в урок елемент гри, що сприяє розвитку зацікавленості до предмета, що вивчається, розвитку позитивних емоцій.
Протягом 1 хвилини обговоріть в групах які поняття нам необхідні для розглядання теми нашого уроку. Запишіть їх на  паперових стрічках.
Після цього учні їх вкладають у рюкзак і надають визначення.
Спеціалізація, виробничі ресурси, фактори виробництва, ефективність виробництва, продуктивність праці, собівартість.
ІV. Усвідомлення змісту(Вивчення нового матеріалу).
Слово вчителя.
Я пропоную вам сьогодні згадати дитинство, а саме погратися в орегамі.   Для цього вам необхідно забезпечити себе канцелярськими товарами. Візьміть їх на столі вчителя.  На сьогоднішньому занятті ви можете працювати самостійно, або у групі. Надайте назву своїм фірмам.
Надається 2-3 хвилини, щоб учні визначилися з формою роботи.
Але спочатку давайте згадаємо, що необхідно для виробництва продукції .
Капітальні ресурси, трудові ресурси,природні ресурси та підприємницькі здібності. Ви отримали:
 Кольоровий папір – це земля (природні ресурси).
Ножиці, лінійки, олівці – капітальні ресурси.
Ви  працівники підприємства, або підприємці.
З’ясуйте хто ви?
Кожна група має різну кількість учасників.
На що це може вплинути? (Обговорення)
Ще один фактор – це ваш час роботи, 10 хвилин.
Прошу звернути увагу на дошку де позначено з якого кольору паперу можна виробити які товари.
Рожевий        ракета.
Зелений         жабка
Голубий         кораблик
Червоний      квітка
Перевіримо чи всі  виробничі ресурси ви маєте.
Отже не всі фірми однаково забезпечені ресурсами.
Про що це свідчить? (Обговорення)
Якщо ви не маєте ресурсів на виготовлення певної продукції , чи не вмієте складати орегамі визначтеся чи будите ви  виробляти всю продукцію? Якщо так, тоді вам необхідно придбати сировину у іншої фірми, або обмінятися тією сировиною, яка у вас є.
Проаналізуйте умови свого виробництва за 2 хвилини.
Нагадую, що зараховуються тільки готова продукцію.Ваш час розпочався.
В кінці роботи учні підраховують власні вироби і записують до таблиці.
Продукція
1
2
3
4

Кіль-
кість
Альт.
Вар-
тість
Кіль-
кість
Альт.
Вар-
тість
Кіль-
кість
Альт.
Вар-
тість
Кіль-
кість
Альт.
Вар-
тість
жабка








кораблик








квітка








ракета.








Завдання:
1.     Визначте фірми, що мають  переваги у випуску певних товарів. Такі переваги називаються абсолютними.
2.     Як можна визначити відносні переваги? (За внутрішньою альтернативною вартістю)
Формула:
Альтернативна вартість товару А= кіл. Товару Б/кіл. Товару А
3.     Зробіть розрахунки і заповніть таблицю. Визначте внутрішню спеціалізацію  фірми.
4.     Порівняйте свої результати із результатами інших фірм і визначте  спеціалізацію своєї фірми.
5.     Як ви міркуєте за якою ціною ви будите продавати власну продукцію? Чому?
Виграш отриманий  у результаті  торгівлі, залежить від рівня ринкових цін. Ринкова ціна буде формуватися в діапазоні: більша за внутрішню ціну фірми експортера та менша за внутрішню ціну фірми-імпортера.
V. Рефлексія (закріплення).
1.Рюкзачок
Побудуйте схему причинно-наслідкових зв’язків, використовуючи слова із рюкзака, додаючи нові поняття, які ви з’ясували на занятті.
2.Складання сенкану.
Спеціалізація.
Міжнародна, галузева, внутрішня
Визначає, покращує, знижує
Збільшує випуск продукції та знижує ціну.
 Поділ  праці.      
VІ. Підсумок заняття.
Рефлексія  учнів.      

Оцініть свою роботу на занятті, в групі.

Спільне заняття психолога та вчителя економіки
Дебати  Яким повинен бути підприємець?
Мета: сприяти розвитку  інтересу та цікавості до предприємницької діяльності, позначити коло якостей, умінь, навичок, необхідних для життєвого успіху. Вчити виробляти навички  та застосовувати їх на практиці, розвивати уміння триматися перед аудиторією. Виховувати працьовитість, здатність до співробітництва.
Хід проведення.
Ведучий.
Один жартівник сказав – бувають люди нездатні ні на що, бувають – здатні на все. Навряд чи погодиться хтось із таким твердженням, оскільки давно і точно відомо, що кожна людина на щось є здатною. Не так вже багато справ, в яких вона могла б виявити себе щонайкраще, але вони неодмінно є. Просто треба їх виявити і зрозуміти.
Сьогодні ми  поговоримо про якості необхідні для успішної підприємницької діяльності.
Для цього ми об’єднаємося в 4 команди. Кожна з них спочатку придумає свою назву , визначить , що спільного є у членів команди.
Після презентації команд  - Інформаційне повідомлення вчителя економіки про економіко – правові аспекти підприємницької діяльності.
Ведучий дає завдання - створити портрет підприємця..
Презентація роботи команд .Обговорення.
Ведучий  подводить підсумок.
Реймонд Каттелл, першопроходець в  області оцінки видатних особистостей, в 1954 році вивів рівняння потенціалу керівника. Це рівняння, отримане на основі вивчення особистостей воєначальників, використовується в даний час для визначення рис, притаманних успішному керівнику, а значить підприємцю.
 До таких належать наступні:
Впевненість у собі та незалежність.
 Деякі психологи вважають , що це одна з найважливіших рис характеру підприємця . Ніякі кращі якості не допоможуть людині домогтися успіху в підприємницькій справі , якщо у нього відсутня впевненість в собі. На людей , які володіють цією рисою характеру, не роблять впливу невдачі і помилки. Вони , як правило , не потребують чиєїсь підтримки або схвалення ;
Врівноваженість .
 Виражається в умінні не піддаватися паніці у важких стресових ситуаціях . Хороший підприємець повинен якісно оцінювати будь-яку ситуацію і вміти справлятися з будь-якими проблемами, що виникають ;
Ентузіазм .
Дана риса характеру підприємця дозволять знаходити позитив навіть у найскладнішій ситуації , підтримувати свій колектив у важку хвилину і , що найголовніше, не бояться змін . Останнє, до речі , грає важливу роль у бізнесі . Уміння оцінити обстановку і прийняти нововведення - це невід'ємна частина успішного фінансового процвітання ;
Лідерство .
 Ну а куди ж без цієї риси характеру. Успішний підприємець - це лідер свого колективу , який не боїться брати на себе відповідальність за інших .
Комунікабельність
Уміння розташувати до себе колег і партнерів відіграє дуже важливу роль у підприємництві . Людина, яка може невимушено спілкуватися з людьми , розташувати їх до себе і завоювати їх довіру , приречений на успіх.
Сумлінність
 Ця риса характеру передбачає наявність певних , іноді навіть завищених , вимог , як до самого себе , так і до оточуючих людей . Такий підприємець прагнути зробити все найкращим чином , не упустити ні найменшої деталі і викликає повагу у партнерів і колег по бізнесу.
Практичність .
Справжній лідер повинен бути логічним і конкретним. Він завжди повинен оцінювати конкретну обстановку і розуміти які шляхи рішення треба приймати в конкретно взятому випадку .
Креативність .
 Бажання самореалізуватися і втілити в життя саме свої ідеї завжди було відмінною рисою підприємців. Саме вони є таким собі джерелом інноваційних ідей та пропозицій.
Авантюризм .
 Все-таки у підприємця має бути деяке бажання до ризику. Досить часто в бізнесі треба приймати ризиковані рішення , без яких не доб'єшся позитивного результату ;
Цілеспрямованість.
Є дуже важливим фактором для досягнення поставлених цілей. Ставити перед собою мету і прагнути її досягти - це те , що необхідно кожному підприємцю .
Зрілість.
Для того, щоб стати хорошим керівником, слід розуміти, що ваша особиста влада і загальне визнання повинні бути на другому місці, а підвищення кваліфікації вашого персоналу - на першому. Іншими словами, коли керівник розуміє, що можна добитися більшого, якщо відмовитися від безроздільного управління підлеглими і замість цього наділити їх повноваженнями, значить, він досяг зрілості.
  

Проект масового заходу 
День підприємців у школі.
Мета:сприяти   розвитку у дітей соціального інтелекту, засвоєнню  базових економічних понять,  навичок самоуправління,  сформувати інтерес до  поняття «керівник-підлеглий», розуміння їх взаємовідносини, підвищення зацікавленості у суспільній праці, формувати потреби у дотриманні законів, виховувати навички колективізму.
Опис свята:
Свято проводиться для учнів середніх та старших класів. Школа перетворюється на справжню країну, в якій функціонують фірми. Фірми можуть створюватися серед учнів за інтересами, або з однокласників. Кількість фірм необмежена. Фірми можуть бути одноосібними, партнерство або корпорації, тощо.
З членів самоврядування школи та координаторів клубу ШАП створюється державна система управління, яка складається з
Президента (координатора всієї гри);
Міністра фінансів ( відповідає і контролює всі фінансові взаємовідносини);
Центральний банк (емісія грошей, видача ссуд, прийом депозитів);
Податкова інспекція (контроль оподаткування);
М
іліція (контроль за дотриманням установлених  законів);
ЦУМ (
реалізує за гроші  товари, канцтовари, комп’ютерні ігри и тощо);
Контрольна палата (назначає премії та штрафи, спостерігає за запізненнями):
У будь якій державі є власні гроші – еколандики.
 
На початку гри кожна фірма має невелику кількість грошей. Головна задача фірм заробити за день максимальну кількість еколандиків.
Еколандики  фірми можуть заробити  наступним чином:
1.     Комерційна  діяльність:
·       продаж власних поробок;
·       випуск приватних газет, інформаційних листівок;
·       складання гороскопів; організація атракціонів;
·       організація та розповсюдження власної лотереї;
·       організація кімнат сміху та страхіття;
·       організація казіно;
·       фото послуги;
·       організація пункту прокату пазлів, коміксів, тощо;
·       надання кредитів під відсотки;
·       виконання дрібних заказів;
·       розв’язання домашніх завдань.
2.     Отримання премій:
·       за чистий клас; 
·       за призові місця у турнірах;
·       за гарну дисципліну;
·       за сумлінне виконання своїх обов’язків.
3.     Додаткові надходження:
·       відсотки з депозитів;
·       виграш у лотереї;
·       отримання суми  у знайденому скарбі.
Окрім  доходів фірми можуть отримати і витрати:
1.     Штрафи:
·        за порушення дисципліни;
·         за сміття на території офісу;
·        за запізнення.;
·        за використання не власних  товарів;
·        за порушення гідних комерційних відносин між фірмами.
Підготовка
За декілька днів створюються фірми і відбувається нарада директорів фірм, де  пояснюються правила проведення заходів та законів.
Економічні конкурси та турніри проводяться на перервах, тому необхідно перерви зробити по 20 хвилин, або провести день підприємця на канікулах,  або у вихідний день.
В кінці дня підводяться підсумки. Всі учасники запрошуються у вечірніх сукнях. Визначаються фірми, що отримали прибуток та фірми банкроти. В актовому залі (бажано, щоб учасники дня були у колі) проходить обговорення  перемог та поразок, надаються побажання та підтримка учасникам. Учасники діляться  враженнями та  відчуттями. Всі учасники запрошуються на корпоративний бал.

ПЕРЕЛІК ЕКОНОМІЧНИХ ІГОР,
КОНКУРСІВ, ЯКІ МОЖНО ОРГАНІЗУВАТИ У ДЕНЬ ПІДПРИЄМЦІВ
Конкурси, що можна підготувати заздплегідь :                                                
Конкурс малюнків на економічну тематику;
Конкурс карикатур на економічну тематику;
Конкурс на кращий економічний  кросворд;
Конкурс на краще економічне  запитання;
Конкурс на кращу економічну  задачу;
Конкурс на кращу економічну  казку «Економіка у казках»;
Конкурс на кращий економічний  коментар до
прислів’я;
Конкурс на кращу економічну  газету «Економічний вісник».
Конкурси, що проводяться у день підприємців.
«Еко-Еврика»
«Морський бій»
Економічний  брейн-ринг
Інтелектуальна гра «Гладіаторські бої»
Інтелектуальна гра «Хрестики - нулики»
ПРОГРАМА ДНЯ.
1.     Конкурс прислів’я та загадок, розв’язання економічних кросвордів та ребусів.
2.     Конкурс «Валюта Еколандії» (учасник або група учнів  виставляє свою оригінальну грошову одиницю, оформлену на форматі А-3; враховується її ексклюзивність, та художнє оформлення)
3.     «Еко-Еврика»
4.     «Морський бій»
5.     Інтелектуальна гра «Хрестики - нулики»
6.     Інтелектуальна гра «Гладіаторські бої»
7.     Економічний  брейн-ринг
8.     Конкурсна програма «Рекламний кур’єр», в паузах якої проходить  показ «Моди ділової людини», а також  музичне шоу до Дня підприємця, в якому звучать пісні з економічною тематикою.
9.     Підсумки дня.
«Еко-Еврика»
Звучить музика. На сцені зявляються ведучі.
1-й ведучий: Добрий день, шановні гості та учасники нашого турніру «Еко - Еврика»!
2-й ведучий: Здрастуйте! Ми щиро раді бачити вас на інтелектуальному шоу з економіки  учнів 8-9 класів  «Еко- Еврика».
1-й ведучий: Прошу піднятися на сцену учасників сьогоднішньої гри і зайняти свої місця. (Учасники на сцені займають свої місця біля  невеликих трибун).
2-й ведучий: Коротко про умови: гра складається з шести кон­курсів. Перший конкурс — «Теми», другий — ораторського мистецтва, третій — «Коник» — захоплення учасників, четвертий — «Моя життєва компетентність», п'ятий — «Підказка» і шостий конкурс — «Дуель» між двома фіналістами.
1-й ведучий: Головним призом  нашої гри буде словник економічних термінів.
2-й ведучий: Оцінювати учасників нам допомагатиме шановне журі у складі...
1-й ведучий: Ну, а тепер настав час познайомитися з учасниками конкурсу, які самі себе представлять.
Учасники представляють себе і в кількох словах бажають гарної гри та перемоги собі і учасникам гри.
2-й ведучи й. Для визначення черговості участі конкурсантів пропонується гра «Дешифрувальник». Учасникам необхідно використовуючи табло визначити слово  на швидкість. Наприклад: 9 4 6 1(відповідь: ціна). В якій послідовності учасники відгадають слово, в такому порядку й будуть виступати
Проводиться гра «Дешифрувальник» .
Завдання:  6 6 7 7 2 1 4
Відповідь: потреби

1-й ведучий: Порядок участі в першому конкурсі такий...
2-й ведучий: Починаємо перший конкурс — «Теми». Кожний учасник вибере собі теми із запропонованих. Ви повинні надати правильні відповіді на 10 запитань, піднімаючи картки «Так» чи «Ні». А зараз за результатами попереднього жеребкування першого учасника просимо обрати тему.
Кожна правильна відповідь 1 бал.
Теми:
Фінанси, кредит, банки.
1.                                                                            Кредитор – це людина, що поклала гроші в банк.
Так            Ні
2.                                                                            Перші банки виникли на Стародавньому Сході.
Так            Ні
3.     Чи підлягає  ліцензуванню банківська діяльність?
Так            Ні
4.                                                                           Чи можуть  банки здійснювати операції з  виробництва і торгівлі матеріальними цінностями?
Так            Ні
5.     Чи зобов’язані  комерційні банки гарантувати таємницю  вкладів, операцій і рахунків своїх клієнтів?
Так            Ні
6.     Чи являється  власник облігації кредитором акціонерного товариства?
Так            Ні
7.     Чи мають акції  термін обернення?
Так            Ні
8.     Чи оподатковуються операції з цінними паперами?
Так            Ні
9.     Чи буде чек відноситися до цінних паперів?
Так            Ні
10.                                     Чи відносяться кредити, отримані  урядом, до дострокових зобов’язань  України?
Так            Ні
Ринок.
1.     Чи є ринок особливим економічним інститутом,який організовує усю соціально - економічну систему суспільства?
Так Ні
2.     Чи примушує  ринкова система розробляти і вибирати економічні рішення?
Так Ні
3.     Чи займає споживач в ринковій економіці пріоритетне місце?
Так Ні
4.     Усі види товарів і послуг можуть фінансуватися за  допомогою  ринку?
Так Ні
5.     Чи можна вважати  достоїнством ринкової систе­ми той факт, що корисність продукту визначається у сфері обміну?
Так Ні
6.     Чи  існують певні суперечності між­ ринком робочої сили и ринком праці в ринковій економіці?
Так Ні
7.     Чи можливе  існування ринкової  економіки без ринку капіталу?
Так Ні
8.     Чи є фондова біржа основною ланкою  товарного ринку:
Так Ні
9.                                                                           Бензозаправна станція — це приклад ринку
Так Ні
10. Чи  можуть відбуватися акти купівлі-продажу землі, яка знаходиться в приватній власності, на ринку нерухомості                                                                    
                        Так       Ні
Підприємництво.
1.     Як ви вважаєте, чи потрібен  підприємству план в умовах ринкової економіки?
Так Ні
2.     Чи повинна  підприємницька діяльність реєструватися?
Так Ні
3.           Чи існують обмеження в суб’єктах  підприємництва?
Так Ні
4.    Чи несе підприємець, який створив  підприємство, відповідальність за його борги своїм власним майном?
Так Ні
5.           Чи має право підприємець після сплати обов’язкових платежів  розпоряджатися своїм прибутком?
Так Ні
6.           Чи несуть державні органи відповідальність за зобов’язання державного підприємства?
Так Ні
7.     Чи є повне товариство юридичною особою?  
Так Ні
8.     Чи можуть дивіденди по акціях акціонерного товариства виплачуватися щомісяця?
Так   Ні
9.     Найвищим органом керування акціонерним товариством  відкритого типу є рада директорів.
Так   Ні
10. Всі учасники акціонерного товариства несуть відповідальність своїм власним майном.
Так   Ні
Попит, пропозиція, ціна.
1.     Попит як економічна категорія характеризує інтереси споживача. 
Так Ні
2.     Закон попиту  відображає зворотній зв'язок між  величиною попиту і ціною.
Так Ні
3.     Чи впливає  реклама на величину попиту?
Так Ні
4.     Чи залежить попит  на товари від величини доходів споживачів?
Так Ні
5.     Чи  є футбольний м’яч і м’яч для пінг-понгу товарами субститутами?
Так Ні
6.     Чи є фотоапарат і фотоплівка товарами комплементарними?
Так Ні
7.     Пропозиція  як економічна категорія характеризує інтереси споживача. 
Так Ні
8.     Під час збільшення оподаткування      величина пропозиції зростає.
Так Ні
9.     Якщо продавець буде  реалізовувати свій товар за ціною вище  ціни, що склалася на ринку, то відбудеться надлишок товару.
Так Ні
10. Падіння цін на кока-колу, скоріш за все, зменшить ціну на пепсі-колу:
Так Ні
Податки.
1.           Ваші батьки продали автомобіль. Чи сплатять вони з отриманої суми за продаж податок ?
Так   Ні
2.     В усіх країнах існують справедливі податки.
Так   Ні
3.     Чи може держава обійтися без оподаткування? 
Так   Ні
4.     Студенти платять податки зі своєї стипендії.
Так   Ні
5.     Працюючий пенсіонер виплачує податки зі своєї заробітної плати.
Так   Ні
6.     Ваші батьки отримують соціальні виплати на утримання школярів.
Так   Ні
7.     При купівлі товару ти сплачуєш  податок на додану вартість.
Так   Ні
8.     Податки платять тільки фізичні особи.
Так   Ні
9.     Чи правильним є твердження: « Надходження до бюджету збільшуються ,якщо ставка податку не перевищує 40%»
Так   Ні
10. Податок на спадщину – це приклад прямого прогресивного податку.
Так   Ні
Конкуренція.
1.     Чи можна вважати конкуренцію боротьбою за зростання прибутку?
Так   Ні
2.     Чи є монополістичним  ринок,  де багато продавців?
Так   Ні
3.     Чи може бути метрополітен  прикладом природної монополії?
Так   Ні
4.     У розв’язанні проблеми «що виробляти?» першочергове значення має конкуренція виробників.
Так   Ні
5.     За умов чистої монополії. Чи може виробник впливати на ціну товару та обсяг виробництва?
Так   Ні
6.     Чи домовляються виробники про ціни на олігополістичному ринку?
Так   Ні
7.     Чи є ознакою досконалої конкуренції наявність на ринку великої кількості виробників і покупців?
Так   Ні
8.     Чи є рисою монополістичної конкуренції відсутність барєрів на вхід  до ринку?
Так   Ні
9.     Чи включає конкурентна боротьба вивчення кон’юнктури ринку?
Так   Ні
10. Чи відноситься до недобросовісної конкуренції самовільне використання  товарного знака, фірмового найменування або марки товару?
Так   Ні
1-й ведучий: Поглянемо на табло результатів.(Називає результати кожного учасника, наголошує на результатах лідерів турніру).
2-й ведучий: (Поздоровляє лідерів турніру і підтримує інших, бажає всім учасникам перемоги в турнірі).
1-й ведучий:  Наступний конкурс передбачає перевірку оратор­ських здібностей. Учасникам було запропоновано домашнє завдання — підготувати рекламу власного товару, виготовленого із пластикових пляшок. Виступ  на 1 хвилину. Найвища оцінка — 5 балів.
2-й  ведучий: основним критеріями оцінювання  цього конкурсу будуть: оригінальність, максимальна кількість інформації про товар, переконливість реклами.
Кожен учасник представляє  рекламу свого товару (іграшка, прикраса, прилад).
1-й ведучий: Слово надається журі для підведення підсумків  ораторського конкурсу. (Результати заносяться до табло результатів.)
2-й ведучий: Пропонуємо вашій увазі третій конкурс — «Коник», де учасники покажуть свої захоплення. Конкурс оцінюють глядачі. Вписуючи прізвище учасника у картку, яку отримали при вході у зал. 
1-й ведучий:Наступний конкурс — «Моя життєва компетентність».  Кожний із вас отримує спадщину в 1 млн. гривень. Вам пропонується прийняти рішення з метою заощадити гроші і спробувати їх примножити.
Поки учасники розв’язують життєві проблеми,приймають свої рішення, ведучі проводять гру з уболівальниками  «Я знаю».  Учасники по черзі роблять 10 кроків і називають з кожним кроком економічні терміни . Бажано,щоб терміни між учасниками не повторювалися. Учасники, що назвали по 10 термінів і не зробили помилки, отримують невеличкі призи    (календарі).
1-й ведучий: Пропонуємо учасникам розказати про свій вибір і дуже стисло пояснити його, а краще показати розрахунки.
Журі підводить підсумки  конкурсів «Коник»  і  «Моя життєва компетентність», відображають  бали  на  табло результатів. 
2-й ведучий. У нашому наступному конкурсі «Підказка» свої знання, ерудицію та реакцію мають можливість проявити не лише учні, але й учителі (або класні керівники, якщо учасники з різних паралель­них класів). Кожному учаснику пропонується сюжет (малюнки, фото), який він пояснює, не називаючи, а вчитель (класний керівник) відгадує його за 1 хв. Кожен відгаданий сюжет — 1 бал.
На малюнках: Банк, ціна товару, ринок, підприємство, гроші,чек, касир, акція, копійка, магазин, графік, патент.
Журі підводе  підсумки конкурсу «Підказка» і визначає двох переможців.
1 -й ведучи й. За результатами попередніх конкурсів найкраще себе показали... (два учні), які беруть участь у фінальному конкурсі — «Дуель».
2-й ведучий. А переможця сьогоднішньої гри ми визначимо за допомогою останнього конкурсу «Дуель». Фіналістам пропонується по п'ять запитань кожному. У разі неправильної відповіді відповідати має право суперник. Кожна правильна відповідь — 1бал.
Запитання до конкурсу «Дуель».
1 учасник
1. Твори якого економіста читав герой роману О.С.Пушкіна «Євгеній Онєгін»? чим відомий цей економіст?
2. Все, до чого доторкався цар Мідас, оберталося в золото. Цар став благати богів забрати його дар. Чому? Яку економічну концепцію ілюструє ця легенда?
3. Чому ціни у крамниці, яка працює вночі, вищі, ніж у денній?
4. Чому банкірські контори в давнину виникали в храмах?
5.Чому робітники бюджетної сфери більше втрачають від інфляції, ніж робітники комерційних підприємств?
2       учасник
1.А.Сміт запитує: «Чому вода, яка настільки необхідна, що без неї неможливо жити , має таку низьку ціну, в той час як у алмазів, які цілковито не потрібні, така висока ціна»?
2. Чому в середні віки  сіль вважалася особливим товаром? Чим був викликаний знаменитий «соляний бунт» у XVII столітті в Росії?
3.Чому тарифи на телефонні розмови вночі нижчі, ніж вдень?
4.Чому першими банкірами були ювеліри?
5. На надгробному камені відомого американського економіста написано: «Батько наукового менеджменту ». Назви імя цього економіста.

Відповіді на запитання конкурсу  «Дуель».
1 учень.
1.Євгеній Онєгін читав твори відомого англійського економіста Адама Сміта, якого вважають батьком  сучасної економічної науки. А.Сміт обґрунтував теорію вільної ринкової економіки. Свої погляди А.Сміт виклав у книзі «Про природу і причини багатства народів».
2. Легенда про Мідаса ілюструє теорію зниження граничної корисності товару або послуги для споживача, коли остання одиниця товару приносить йому менше задоволення , ніж попередня.
3. Потреба в товарі вночі для певної категорії споживачів тим наполегливіша, що її важче задовольнити , ніж удень. З огляду на  достатньо низький  об’єм продажу в нічний час відносні витрати  торговців зростають, що  призводить до необхідності підвищення цін.
4.Банкірські контори виникали при храмах через необхідність обміну грошей, тому що на церковні потреби приймалася національна валюта.
5. Робітники бюджетної сфери отримують фіксовану заробітну платню, а робітники комерційних підприємств, як правило, ні. Їх зарплатня змінюється більш гнучко.
2 учень.
1.Висока ціна алмазів пояснюється їх рідкісністю і унікальністю, яка дозволяє   розглядати придбання дорогоцінних каменів як вигідне розміщення капіталу.
2. Сіль вважалася особливим товаром через її певну рідкісність і складність видобутку, а також через монополізацію соляних джерел тими або іншими  власниками: племенами, урядом  та іншими. При цьому сіль є предметом першої необхідності, без якої людина не може існувати.
3. Тарифи на телефонні переговори вночі нижчі денних через менший  споживчий попит на цю послугу. Зниження тарифів у цьому випадку переслідує  ціль залучити споживача і більш рівномірно загрузити існуючі потужності.
4.З розвитком торгівлі зявляється необхідність у золотих монетах, які повинні були мати певну вагу та чистоту металу. Тому перші золоті монети виливали ювеліри. Зберігали свої коштовності та гроші банкіри у спеціальних сховищах. Йшов час, люди теж бажали зберігати свої гроші в надійному сховищі, тоді вони звернулися до ювелірів і стали за оплату зберігати своє багатство в сховищах ювелірів. Так з’явилися перші банки та банкіри.
5. Батьком наукового менеджменту називають Фредеріка Уінслоу Тейлора.
1-й ведучий: прошу журі підвести підсумки останнього конкурсу «Дуель» і визначити переможця нашого турніру «Еко - Еврика».
Журі підводить підсумки турніру і проводе нагородження переможця.
Останні учасники отримують заохочувальні призи (набори ручок,олівців, календарі, блокноти).
2-й ведучий:Найбільшу кількість голосів отримав………….. і він отримує приз від глядачів (квітка в горщику). Бажаємо, щоб ця квітка нагадувала  тобі про сьогоднішній турнір багато років.
1-й ведучий: Вітаємо переможця інтелектуального шоу «Еко - Еврика» і бажаємо успіхів і перемог всім учасникам нашого турніру.
2-й ведучий: Інтелектуальне шоу закінчується, і ми кажемо спасибі всім його  учасникам, глядачам і журі.
1-й ведучий: До побачення!
2-й ведучий: Всього найкращого!
Звучить музика. Присутні розходяться.
«Морський бій»
Інтелектуальна гра для учнів 5-6 класів.
1 -й ведучи й. Добрий день! Ми раді вітати вас на грі «Морський бій». У ній беруть участь дві команди.
2-й ведучий. Незважаючи на те, що наша гра називається «Морський бій», але сьогодні цей бій інтелектуальний. Усі запитання так чи інакше пов'язані з економікою та господарством, бо господарство, як ви знаєте, задовольняє всі наші потреби.
1 -й ведучи й. А зараз послухайте правила гри. Команди отримують по два ігрові поля. Кожен учасник команди повинен намалювати на ньому свій корабель та підписати його. Отже, на полі мають з'явитися п'ять кораблів: один чотирипалубний, два трипалубні та три двопалубні. Кораблі мають бути прямолінійними й не повинні торкатися один одного. Але пам'ятайте, що той, хто на­малює чотирипалубний корабель, повинен буде відповісти на чотири запитання; трипалубний — три запитання і т. д. Якщо ви б'єте мимо, то хід переходить до суперників; якщо влучаєте в ціль, то той учасник, у чий корабель ви влучили, відповідає на моє запитання. Якщо відповідь правильна, він одержує право вистрілити, якщо ні — ви продовжуєте гру. Перш ніж відповісти на запитання, можна порадитися з командою. Переможницею стане та команда, в якої на полі залишиться хоча б один корабель.
2-й ведучий. Отже, правила гри ви знаєте, можна розпочинати будування кораблів.
1 -й ведучи й. Поки учасники команд малюють свої кораблі, я ді­знаюся, наскільки добре глядачі знають прислів'я та загадки про економічні процеси. Зараз ми проведемо конкурс прислів’я між глядачами. Хто останнім назве прислів’я на економічну тематику, той стає переможцем.
Прислів’я.
1.   Копійка гривню береже.
2.   Час-гроші
3.   Без труда не витягнеш і рибку із ставка.
4.   Щасливий не той у кого багато грошей, а той у кого багато друзів.
5.   Хочеш втратити друга позич йому грошей.
6.   Скупий платить двічі.
7.   Кожний кулик своє болото хвалить. (Рекламний  агент).
8.   У лісі не торгують дровами, а на березі озера-рибою.
9.   Гроші  накопив  та дурниць накупив.
10.  Дурень гроші напоказ носить.
11. Давно позичив грош на перевоз, а їхати нікуди.
12. Без господаря грошіполова.
13. Грошей   палата, а розуму- малувато.
14.  Дурень легко з грошами розстається.
15. Віддаєш  гроші  руками, а ходиш за ними ногами.
16. Хто за копійкою не нагнеться – ломаного гроша не вартий.
17. Їв  би багатий  гроші, як би бідний його  хлібом не годував.
18. Работа копійку копить, а вино топить.
19. Гроші рахунок люблять.
20. Гарне дешевим не буває.
21. Товар по ціні, а ціна по товару.

2-й ведучий. Відгадайте загадку.
1.Люди ходять на базар
   Там дешевий весь …… товар

2. Як дитини  не має без мами
   Так збуту  не має без ………. реклами

3. Він фінансовий факір
    В банк до себе жде ………… банкір

4. Іван трудився на току
    За це отримав …………. зарплатню

5. Будуть цілими, як в танку,
    Заощадження у ……………банку

6. Діла ідуть у нас на лад,
   Бо в кращий банк внесли ми …………… вклад

7. В морі підступному товарів і цін
    Бізнес - фрегат  веде ………………бізнесмен.

8.В банку для всіх вас висить прокламація
   «Гроші в панчохах з’їдає …………….. інфляція»

9.Меблі купили, одежу і музику
   Брали для цього у банку ми …………….  позику

10.За сметану, хліб та сир
      В касі чек пробє ………………… касир

11.А із цього апарата
     Зарплатню одержав тато.         Банкомат

Вивішуються три ватмани з  ігровими полями. На першому та третьому  розміщення кораблів команд, а друге поле чисте. На ньому будуть позначатися удари суперників.

1-й ведучий: І так кораблі команд зайняли поле змагань. Перш ніж почати наше змаганн, необхідно вирішити, хто буде першим.
2-й ведучий: Для цього вам необхідно назвати рік народження найвидатнішого  головнокомандуючого морського флоту  адмірала  Павла Степановича Нахімова, героя Севастопольської оборони.
Команди надають свої відповіді. Та команда, яка  назвала рік ближчий до правильної відповіді і починає гру.
1-й ведучий: Нахімов Павло Степанович народився 23 червня (5 липня) 1802 в с. Городок (сучасне с. Нахімовське) В’яземського уїзду Смоленської губернії. 25 лютого (9 березня) 1855 призначений командиром Севастопольського порту і тимчасовим військовим губернатором  міста; в березні було присвоєно звання адмірала. Під його керівництвом Севастополь  протягом дев’яти місяців героїчно відбивав атаки союзників.  28 червня (10 липня) 1855 був смертельно поранений кулею в висок на Корніловському укріпленні  Малахового кургану. Помер 30 червня (12 липня). Смерть П.С.Нахімова прискорила падіння Севастополя. Похований в адміральській усипальниці Морського собору Св. Владимира в Севастополі.
2-й ведучий: І так розпочинаємо гру «Морський бій». Перший свій удар наносить команда «…»
Запитання для гравців
1.     Як називається наука про мистецтво управління домашнім господарством? (Економіка).
2.     Як називав Аристотель науку про господарство? (Хрематистика).
3.     Як називалася книга вченого Ксенофонта, яку він написав ще у ІV ст..до н.е.?   ( «Ойкономія»).
4.     Хто написав в Росії книгу «Домобуд»? ( Іван Грозний)
5.     Кого вважають батьком економічної науки? (Адама Сміта)
6.     Як в економіці називають наші бажання ? (Потреби)
7.     Хто побудував піраміду потреб? (Маслоу)
8.     До яких потреб відносяться їжа, сон, одяг? (Першочергові, фізіологічні).
9.     До яких потреб відносяться розваги? (Другорядні)
10. Які потреби задовольняються речами? (Матеріальні).
11. В магазині, на базарі  він стоїть, лежить на лаві? (Товар)
12. Що отримуємо ми в перукарні і в лікарні, в ресторані і в музеї, в школі і в басейні? (Послуги)
13. Що ми можемо купити , але не зможемо узяти? (Послуга)
14. Його суспільною послугою називають ,всім пароплавам він допомагає. (Маяк)
15. Як називаються речі необхідні для виробництва? (Ресурси)
16. Люди, що  працюють ? (працівники, трудові ресурси)
17. Як називаються речі, які створені людиною і використовуються  неодноразово для виробництва? (Капітальні ресурси)
18. Як називається  все, що існує в світі у природному вигляді і використовується для виробництва товарів? (Природні)
19.  Яким ресурсом можуть бути гриби?(Природнім у лісі, капітальним у виробництві)
20. Якщо  в сімї поділити обов’язки , то це називатиметься… (Спеціалізацією)
21. Я маю цукерки,   і скейт,  і комп’ютер. Все це моє і я ………зовуся. (Власник)
22.  Будинок, яким володіє сімя Це власність чия? (Сімейна)
23. Ось станція, що світло дає нам вдома. Це власність чия? (Державна)
24. А ось мої лижі. Я знаю, це власність………….. ? (Моя, індивідуальна)
25. Будівля, гараж  і земля  Їх не зіштовхнути ніяк. Як це майно називається? (Нерухомість)
26. Автомобіль біжить по дорозі, А в ньому багаж, саквояж, чемодан, картина, картонка. А як же це майно зоветься? (Рухоме)
27.  Назвіть види  багатства.(Матеріальне, духовне, культурне, наукове)
28.  Платежі державі. (Податки)
29. Виплати людям похилого віку та інвалідам.(Пенсія)
30. Дача в борг.(Кредит)
31. Володар акції. (Акціонер)
32. Ділове життя.(Бізнес)
Після гри ведучі  розкривають табло для команд і підводять підсумки гри. Переможцем стає та команда, яка має найбільшу кількість не потоплених кораблів.
1-й ведучий:Отже, переможцем нашої гри стає команда «…». Вона одержує грамоту  та цінні подарунки.
2-й ведучий: Але всім учасникам сьогоднішньої гри ми бажаємо всього найкращого.
1-й ведучий: До побачення!
2-й ведучий: Всього найкращого!
Звучить музика. Присутні розходяться.
Інтелектуальна гра «Хрестики - нулики»
 для  учнів 6-7 класів.
1-й ведучий:Добрий день, шановні гості! Запрошую вас на інтелектуальне шоу «Хрестики-нулики». Для участі в нашому шоу необхідно  не тільки бажання, а й знання з економіки. Всі мріють стати заможними. Але не всі ними стануть.
2-й ведучий: Запрошую до себе на сцену 20 бажаючих хлопців та дівчат.
Учасникам гри пропонуються вибрати хрестики або нулики, які двох кольорів.
1-й ведучий: Гра в нас командна , тому необхідно розділитися на дві команди. Щоб розділитися, вам необхідно вибрати хрестик або нулик. А тепер розділіться за кольором своїх хрестиків і нуликів. Отже,  команди сформовані і можуть зайняти свої місця на сцені.
 Стільці  команд виставлені по обидві сторони сцени у рядок.
2-й ведучий: Ті, хто грають на уроках знають, що гру починають хрестики. Тому слід визначити, яка команда як буде називатися.
1-й ведучий: І це ми визначимо у першому конкурсі, який називається «Ми хрестики». Для цього пропонуємо за 30 секунд, не піднімаючись зі стільця, гравцям кожної команди сісти за зростом.
Після перевірки результатів конкурсу, команда, що сіла правильно починає змагання і називається «Хрестики», вона отримує першу перемогу. На ігровому полі,де  намальовані 9 клітинок( 3 клітинки на 3 клітинки),  позначається хрестик.
1-й ведучий: У кожного в кишені завжди дзвенять монети. Вони різні за розміром, за вартістю, але справжнісінькі гроші. І серед сучасних грошей вони найдавніші. Бо виникли у     
2-й ведучий:    А ось 150 років тому Бірмі ( є така країна в Азії). коли ще не було монет, люди ходили на базар з шматками срібла, молотком, різцем, терезами та важелями.
1-й ведучий: І коли треба було розплатитися за товар, покупець відколював шматок срібла, зважував його на своїх терезах, бо терезам продавця довіряти не можна було, і на відрізаний шматок купував товар.
2-й ведучий: Заможність кожної людини визначається кількістю грошей. Тому другий конкурс  називається «Монети справжні – красиві та блискучі»       
Яка команда найбільше назве означень  грошей, та і буда переможницею цього конкурсу.
Гравці  команд по черзі називають означення грошей. Чий гравець назве означення останнім, та команда і виграла.
Відповіді:                                  1.    паперові,
2.    електронні, 
3.    кредитні,
4.    металеві,
5.    власні,
6.    зароблені,
7.    мідні, срібні,
8.    золоті,
9.    справжні,
10.                       ліквідні, …


Команда переможниця отримує  на полі гри свій знак.
1-й ведучий: Третій конкурс називається «Економічні поняття». З прочитаних  речень команді хрестиків необхідно виписати товари, команді нуликів послуги. Яка команда найкраще справиться з завданням, та і стане переможцем конкурсу.
2-й ведучий: Перед тим ,як  відправитися на свято, Оля сходила в перукарню, щоб зробити зачіску. Лікар зайшов до аптеки купити необхідні ліки. Батько відправив бабусі листа про те, що Оля приїжджає до неї у гості. Василь допоміг донести речі до автомобіля. По дорозі Оля зупинилася біля магазину і купила бабусі подарунок. Щоб дорога не була сумною , лікар почав вчити Олю , як розбиратися у лікарських травах. День закінчувався. Треба було подумати про нічліг. Мандрівники зупинилися у мотелі. Вранці, поснідавши свіжим хлібом і духмяним медом, купленим на пасіці, вони знов відправилися в путь.
Перевіряються відповіді команд і визначається команда переможець. Записується знак переможця.
1-й ведучий: Четвертий конкурс  називається «Мислитель».
2-й ведучий: Вам пропонується закінчити вислів одного із відомих економістів світу.
Вислови:
1-й ведучий: Пропонуємо вам економічні новини казок О.С.Пушкіна. вам необхідно вгадати казку.
2-й ведучий: Отже починаємо п’ятий конкурс «Економічні новини».
Економічні новини:
1.    Міжнародні відносини. Делегація працівників торгівлі, повертаючись з міжнародного ярмарку, нанесла візит невеликій острівній країні. Зустріч пройшла в теплій, дружній обстановці. (Казка про царя Салтана)
2.    На захисті вітчизни. Влада  має намір скоротити витрати військово-промислового комплексу, купила біологічний спостерігаючий  прилад, який реагує на  ворога, який наближається.  (Казка про Золотого півника)
3.    Новини із російської глибинки. В російській провінції  пенсіонер С. знайшов оригінальний спосіб покращення матеріального становища своєї дружини. Нажаль великі потреби останньої привели до сумних результатів. (Казка про рибака та Золоту рибку)
4.    Про податки. Місцевий священик  організував відділ податкової поліції, єдиний працівник який прослідкував за своєчасною виплатою податків найбільш неорганізованою частиною населення. (Казка про Попа та робітника Балду)
5.    Увага! У продажу з’явилися фальсифіковані фрукти, споживання яких призводить   до негативних наслідків, таким, як летаргічний сон. Перед тим, як купувати фрукти, вимагайте сертифікат  якості та ліцензію на право торгівлі. (Казка про мертву царівну та сім богатирів.)
6.    Проблеми молоді. Соціологічне опитування молодих дівчат показало , що одна третина опитуваних бажає зробити кар’єру у галузі суспільного харчування, одна третина бажає присвятити себе ткацькій справі, а останні сподіваються вдало вийти заміж.(Казка про царя Салтана)

1-й ведучий: Дуже часто у дослідників різноманітних культур існує думка, що «народна мудрість» - це база знань, яка попереджає про різні негативні явища в економіці. Подивимося, чи є такі знання у наших предків. Спробуйте пояснити прислів’я і які фінансові кризи вони попереджають.
2-й конкурс: Наступний конкурс: «Народна мудрість».
Прислів’я.
1.    Ніколи не вгадаєш: де знайдеш, а де загубиш. (Ризик у підприємстві)
2.    Залишилося народити сина. Дім – в кредит, дерево - у подарунок.     ( Акція.)
3.    Давно узяв грош на перевоз, а їхати нікуди. (Липові плани).
4.    Віддаєш  гроші руками, а ходиш за ними ногами. (На депозитах, або займаєш)
5.    Копійка гривню береже. (Економія грошей)
Діти можуть висунути свої версії. Команда переможниця отримує можливість  написати власний знак.
1-й ведучий: Сьомий наш  конкурс: «Вгадай слово».
2-й ведучий: Одному із членів команди я загадаю слово, а він за допомогою жестів повинен показати  його своїй команді. Якщо команда з третього разу вгадує слово, то вона стає переможцем.
Слова для кожної команди  вчитель підбирає відповідно до вікових особливостей учнів.
Восьмий конкурс: «Відгадай казку та поясни»
1-й ведучий: Багато героїв улюблених з  дитинства казок -  звичайні люди. Вони  мають різноманітні потреби, які  задовольняють  по різному: вони купують товари  або самі виробляють продукти, а іноді їм допомагають чарівники.
2-й ведучий: Виготовлення товарів відбувається в процесі виробництва. Для того, щоб організувати виробництво, необхідно зібрати воєдино чотири фактори виробництва: землю, працю, капітал та підприємницькі здібності.
1-й ведучий: Отже. погляньте на малюнки  з героями казок. До  яких казок ці малюнки? Виберіть  речі, які можна віднести до факторів виробництва в цих казках.
Малюнки:
1.    Колобок.  (Борошно, вода,вогонь або піч, бабуся
2.    Троє поросят (Солома, гілля, цеглина, лопата, порося)
3.    Летучий корабель (деревина або дошка, сокира, юнак)
4.    Малахітова шкатулка (камінь малахіт, шліфувальний засіб, дівчинка)
Речей повинно бути більше, ніж треба.
2-й ведучий: Дев’ятий і останній наш  конкурс: «Чорний ящик».
1-й ведучий: Для кожної команди ми приготували ящик з якоюсь річчю. Кожна команда може задати 10 запитань, на які ведучі дають відповідь   тільки «так» або «ні».
До ящика можна покласти: монету, долар, євро, чек, акцію, цінник, підручник з економіки та інші речі.
Другий варіант проведення  конкурсу «Чорний ящик» . Ведучі читають підказку, а команда повинна відгадати річ, що лежить у ящику.
Матеріали до конкурсу.
1.    Його отримують  майже всі, хто купує. Але в деяких місцях його не видають бо не має апарату. Він документ, що підтверджує купівлю. Якщо його не має, то й повернути гроші не можна. (Товарний чек)
2.    Без них не існує жодна країна. Вони записані в Конституції держави. Вони ходять по всій країні, з кожною людиною. Без них не завжди  задовольниш свої потреби.(Гроші)
3.    Він є у всіх, хто поважає гроші. Він родич дамської сумочки. Хазяїн його обирає за зручність, колір, розмір.(Гаманець ) 
4.    Він ходить по всіх країнах. Але домівка лише у 27 країнах. Прийшов він із Європи, а саме із Німеччини. (Долар)
5.    Вона колись була з металу.
 І мала вигляд стерженька.
 Її рубали, щоб віддати
за хліб чи сіль, чи з молотка.
Її знайшли в землі недавно
і зберігають у музеї гарно.
 Від неї народився син,
який  вже дуже  довгий час
її не згадував  ніяк.
 Та майже  двадцять років тому
 її згадали знову.
Її ім’я з’явилося у світі,
 але лише в одній країні.
І вигляд має вже не той.
Вона кругленька і плоската
Щоб в гаманці
Лежати гарно.  (Гривня)
2-й ведучий: Закінчився наш останній конкурс, і ми поглянемо на поле гри.
1-й ведучий: На нашому полі сьогодні більше …………….. і ми вітаємо команду переможців.
2-й ведучий: Хочу сказати спасибі команді ………….., яка сьогодні не стала переможницею, і  побажати у наступних конкурсах, турнірах, олімпіадах і змаганнях  перемог, тому, що навіть наші невдачі дають нам сили, вміння, навички, бажання до наступних змагань.
1-й ведучий: А команді переможниці я хочу побажати не задирати носа, успіхів та всього найкращого.
2-й ведучий: На згадку про цю гру ми  даруємо всім вам наші подарунки.
1-й ведучий: І запрошуємо грати в гру «Хрестики-нулики». Але не на уроках.
2-й ведучий: Ми прощаємося з вами.
1-й ведучий: До побачення!
Гру «Хрестики-нулики» можна проводити за правилом існуючої  дитячої гри, тоді кількість конкурсів зменшиться. Бо основне правило гри -  це підряд три знаки одного гравця: чи горизонтально, чи вертикально, чи діагонально. В такому варіанті діти повинні самостійно виставляти свої знаки на полі гри. Гравці команди найбільш кмітливіші можуть виграти тільки за правильно розставленими знаками, а не за кількістю перемог у конкурсах. При підведенні підсумків гри на це слід звернути увагу, бо це талант до ризику та правильного розрахунку наперед, такі здібності необхідні у розвитку підприємницької діяльності, стратегії військової справи та ін.

Інтелектуальна гра «Гладіаторські бої»
для учнів 7-8 класів.
У грі беруть участь учні, які мають не тільки гарні знання з економіки, але й учні, які мають гарну реакцію, вміють нестандартно мислити.
Гра проходить в коловій системі. В змаганнях беруть участь команди з 5 учнів. Кожен учень бере участь в одному із конкурсів.
Актовий зал або класна кімната оформлена у вигляді Колізею. У  центрі місця для команд, а глядачі  по колу. Оформлена трибуна журі. Табло результатів можна оформити  у вигляді таблиці, стародавньої карти, шляху подорожі або у вигляді міфічних персонажів.
Звучать фанфари. і виходять ведучі, одягнені  як стародавні грек.
1-й ведучий: Добрий день. шановні гості та учасники інтелектуальної гри з економіки «Гладіаторські бої».
2-й ведучий: Сьогодні  ми проводимо наші змагання у вигляді гладіаторського бою і це не випадково.
1-й ведучий: Всі ви пам’ятаєте, що саме давньогрецькі вчені, а саме Ксенофонт та Аристотель були першими засновниками науки про ведення господарства, тобто  економіки.
2-й ведучий:  Гладіаторські бої теж спочатку були в Стародавній Греції.
1-й ведучий: Римляни їх перейняли у греків, і бої  стали  найпопулярнішими  видовищами того часу, набули помпезності.
2-й ведучий: Гладіатори  приймали присягу і жили за жорсткими законами честі. Існували спеціальні гладіаторські школи. У 404 році до н.е.  за вимогами християнської  церкви через  жорстокість бої були заборонені.
1-й ведучий: На латині слово «меч» промовляється  «гладіус» – звідси термін «гладіатор»   -  «той хто змагається мечем». У наших змаганнях ви будите боротися за перемогу своїми знаннями .

2-й ведучий: Наші змагання будуть проходити за командною першістю. Але змагатися у різних етапах гри гладіатори будуть за жеребкуванням.
1-й ведучий: Але спочатку хочу представити вам журі нашого конкурсу(представлення журі).
2-й ведучий: Бажаємо вам. шановне журі, бути справедливими.
1-й ведучий: К цветущей розе я приник,
                         Тут чудо цвета, аромат,
                         Какой божественный родник,
                         Как украшает роза сад.
                                                                             Л.А.Мея "Цветы":
2-й ведучий:  В Стародавній Греції роза була присвячена богині кохання Афродіті . Греки вважали, що біла роза з’явилася із піни, яка вкривала Афродіту, що народжувалася. 
1-й ведучий: У стародавні часи роза була не тільки символом кохання, а й мужності. Розовим маслом  намащувалися гладіатори перед двобоєм.
2-й ведучий: Слід визнати, що в Греції користувалася великою пошаною не тільки роза, а й торгівля нею.
 1-й ведучий: Сьогоднішнє жеребкування ми проведемо за допомогою цієї чудової квітки, яку поети оспівували у всі часи.
2-й ведучий: ( в руках ведучого штучна паперова роза з білих та червоних пелюстків, на звороті яких написані прізвища учасників гри). Команда «Спарта» проводить жеребкування червоними пелюстками, а команда «Олімп» - білими. ( Першу пелюстку з квітки зриває один із вболівальників. Гравець, чиє ім’я  написано на зірваній пелюстці, продовжує жеребкування і зриває пелюстку  своїх суперників, таким чином визначається пара гравців у першому турі гри. Далі жеребкування продовжується так само разом із вболівальниками і визначаються пари гравців.)
1-й ведучий: Гладіатори були сильними і мужніми, чесними і справедливими, гідними воїнами. Тому перед боєм ми пропонуємо вам принести клятву на чесність і справедливість у бою.
2-й ведучий:   (в руках ведучого великий бутафорський дерев’яний меч, на який кладуть руки всі гравці і складають клятву.)
1-й ведучий: Перший наш двобій присвячується  одному із найсильніших грецьких воїнів   і називається він «Меч гладіатора».(Гравці повинні розв’язати задачу на альтернативну вартість. Що вигідніше після школи вчитися чи працювати у короткостроковому і довгостроковому періодах).
2-й ведучий: Мечем у цьому поєдинку буде ваше рішення стосовно долі, яке ви  зробите за 1 хвилину. Власне рішення ви повинні обґрунтувати розрахунками. (Роботу гравці виконують на ватмані).
1-й ведучий: Поки перша пара гравців визначає свою долю,  ми пропонуємо всім вболівальникам прийняти участь у віршованому конкурсі в підтримку своєї команди або окремим гравцям.
2-й ведучий: Свої твори надсилайте у письмовому вигляді в ложу журі. Найкращі  вірші ми зачитаємо, а поети отримають нагороди. (Обов’язково наголосіть про критерії оцінювання  віршованого конкурсу).
1-й ведучий:  Час вийшов для прийняття рішень. Просимо гравців показати свої розрахунки і дати стислу, але змістовну відповідь. (Ватмани з розрахунками вивішуються на дошку).
Журі зразу підводить підсумки двобою і оголошує результати, на табло записується перемога команді або нічия.
2-й ведучий: Наступний двобій «Нитка Аріадни». Гравці у цьому конкурсі повинні сплести нитку з економічних термінів. Остання літера слова є першою літерою наступного. Виграє той чиє слово буде останнім.
Журі зразу підводить підсумки двобою і оголошує результати, на табло записується перемога команді, чий гравець був переможцем.
1-й ведучий: Наші змагання продовжуються і наступний поєдинок називається «Встигти відбитися». Члени  команди по черзі задають запитання гравцю супернику з однозначними відповідями. Перемога буде залежати від команди та гравця команди.
В підрахунках цього конкурсу враховуються кількість питань, яку задала команда за 1 хвилину та кількість правильних відповідей гравця команди на запитання  суперників. Команда, що набрала більшу кількість балів і є переможцем цього конкурсу.
Журі зразу підводить підсумки двобою і оголошує   результати.
2-й ведучий: Я оголошую наступний двобій : «Голос Орфея».
1-й ведучий: в наступному конкурсі необхідно вгадати пісню і пояснити, про яке економічне явище йде мова. Хто більше вгадає, той і переможець двобою.
Підводяться результати двобою.
2-й ведучий: І наш останній поєдинок: «Пелюстки великого миру». Кожна  команда отримує по п’ять  пелюсток різного кольору на зворотній стороні яких написані слова, з яких необхідно скласти економічний термін і записати його на кольоровій стороні пелюстки, а потім останні гравці правильно  їх вставлять  на шаблон, що на дошці. ( Учні повинні скласти карту світу, тому в них по два голубих  аркуші з контурами океанів і по три жовтих з контурами материків).
Оголошуються результати останнього поєдинку і підраховується результат змагань.
1-й ведучий: Для підведення підсумків сьогоднішньої гри прошу всі команди вишукатися по обидві сторони від ведучих.
2-й ведучий: Слово надається голові журі для підведення підсумків інтелектуального турніру «Гладіаторські бої».
Голова журі оголошує результати турніру.  Переможців двобоїв  нагороджують лавровими вінками. В  якій команді більше лаврових вінків, та команда і є переможцем турніру і вона отримує грамоту за перемогу. Члени журі вітають переможців і підтримують команду, яка програла. Всі учасники отримують пам’ятні подарунки.
1-й ведучий: Підводимо підсумка віршованого конкурсу вболівальників. Зачитуються найкращі вірші і автори запрошуються до ведучих і отримують пам’ятні подарунки.
2-й ведучий: На цьому наш турнір закінчився. Бажаємо вам перемог та успіхів.
1-й ведучий: На все вам доброго! До нової зустрічі.
2-й ведучий: До побачення!
Завдання поєдинків.
Меч гладіаторів.
Завдання. Невеликий шкільний кінотеатр «Й» відвідують учні та  їх батьки. Попит  учнів: Q1=50/P1-1 , де Р1 - ціна, Q1 - кількість білетів. Їх батьків: Q2=70/P2-5. Кількість місць обмежено и дорівнює 50 шт. Яку ціну слід назначити  для учнів та  їх батьків, якщо театр бажає отримати  максимальний прибуток. Кількість білетів - ціле число.
Відповідь.
Нитка Аріадни.
Економік-а-ренд-а-кци-з-аробіто-к-апіта-л-ізін-г-рош-і-інвесто-р-есур-с-альд-о-блігаці-я - ма
Встигти відбитися.
1.     Замінник цукру (Мед)
2.     Батько економічної науки (Адам Сміт)
3.     Бажання людей (Потреби)
4.     Ціна падає, а попит (Зростає)
5.     Хто склав піраміду потреб (Маслоу)
6.     Обов’язкові виплати населення державі (Податки)
7.     Володіння речами (Власність)
8.     Комплементарний товар до автомобіля (Бензин)
9.     Ціна падає, пропозиція (Зменшується)
10. Їжа, сон – це приклади потреб (Фізіологічних або першочергових)
11. Здатність речей задовольняти наші потреби – це (Благо)
12. Маяк в морі – це благо (Колективне)
13. Все, що необхідно для виробництва товарів (виробничі ресурси)
14. Корисні копалини, вода, ґрунти – це ресурси(Природні)
15. Товарно-грошові відносини. (Ринок)
16. Людина, що купує і споживає товари та послуги (Споживач)
17. Речі, які ми відчуваємо на дотик (Товар)
18. Потреба в любові і піклуванні – це потреба (Нематеріальна)
19. Люди, що живуть разом і об’єднані родинними стосунками та сімейним бюджетом називаються (Сім’я)
20. Розподіл обов’язків у родині або на виробництві(Спеціалізація)
 Голос Орфея.
Музика пісень:
1.     Крилатов  «До чого дійшов прогрес » (НТП)
2.     Російська народна пісня «Коробейники» (Торгівля)
3.     Леонтьєв «Ярмарок»
4.      Ансамбль «Авва» «Mane, mane»
5.     Пісня розбійників з мультфільму «Бременські музиканти» (Грошенята я люблю)
6.     Пісня Апіної «Бухгалтер»
Пелюстки великого миру.
Кабан + тон = різновид паперових грошей.(Банкнота)
Нирок = система товарно-грошових відносин.(Ринок)
Марка + яр = організований, періодично працюючий ринок різноманітних товарів. (Ярмарок) 
Економічний  брейн-ринг
для учнів 9-11 класів.
1-й ведучий: Коли ви були маленькими , батьки читали вам казки . А в них , бувало, старий камінь сповіщав богатирям: «Підеш направо — загине кінь, наліво — загинеш сам, а прямо — успіх чекає на тебе на всьому твоєму шляху».
2-й ведучий:  Сьогодні ми проводимо економічний брейн-ринг, в якому знання допоможуть вам знайти правильний шлях.
1-й ведучий: Кожний із вас мріє бути щасливим, заможним. Дехто уявляє себе банкіром, або економістом, або бухгалтером, або брокером, або рекламним агентом, або  просто клієнтом банку.
2-й ведучий:  Але щоб стати багатим або просто небідним, необхідно не тільки добре працювати, але й грамотно робити покупки, вміти зберігати свої  капітали і правильно їх вкладати.
1-й ведучий: А чи знаєте ви, з чого починався шлях відомих бізнесменів та банкірів, яким ви так заздрите? А почали вони з самостійної праці, ризику, бажання досягти успіху, з вивчення особливостей економічного розвитку підприємств, з того, що ви робите на уроках економіки. І свої перші досягнення в цій науці ви сьогодні нам продемонструєте.
2-й ведучий:  На брейн-ринг запрошуються  команди — «Копійка», «Гривня»,  «Мільйон».
1-й ведучий: На змаганні присутнє журі у складі... (Називає вчителів.)
2-й ведучий:  Умови гри:
·  Грають одночасно  дві команди.
·  Після оголошення запитання команди обговорюють свою  відповідь протягом 1 хвилини.
·  Команда, яка готова надати відповідь раніше визначеного часу, повідомляє про свою готовність дзвоником, що стоїть на столі.
·  Якщо відповідь команди буде правильною, то їй зараховується один бал.
·  Якщо відповідь не правильна команді суперниці дозволяється використати час, що залишився, для обговорення і надати свою версію відповіді. 
·  Якщо обидві команди не дали правильної відповіді то у наступному раунді розігрується 2 бали.
·  Якщо команда або команди не дають відповіді на три питання підряд то вони дискваліфіковуються.
·               Кожне завдання чи запитання оцінюється  1 балом.
·               Запитання об’єднані по 5 в 5 раундів. Кожний раунд продовжується до тих пір, поки одна із команд не набере 3 бали.
·               Команда переможниця першого раунду вибирає собі наступну команду-суперницю.
·               Команда, яка мала найбільшу кількість перемог раундів вважається переможницею.
1-й ведучий: Вибрати першу команду для першого раунду гри допоможе жеребкування.
2-й ведучий: Капітан якої команди витягне аркуш з позначкою, та команда і займе перший  стіл для гри.
Проходить жеребкування. Якщо гра проводиться не перший раз, то за перший стіл першого раунду сідає команда переможниця минулого брейн-рингу. Після жеребкування перша команда сідає за стіл гри.
1-й ведучий: Отже, починаємо наш брейн-ринг! Слово для вибору команди-суперниці  надається капітану команди «……………».
2-й ведучий:  Названа команда займає другий стіл для гри у першому раунді.
Кожний раунд веде один ведучий, а другий слідкує за часом для обговорення команд. Якщо одна із команд не використала 1 хвилину і її відповідь була неправильною, невикористаний час дається другій команді для підготовки своєї відповіді. Під час відповіді першої команди обговорення в другій зупиняється.
1-й ведучий: Команди зайняли свої місця і ми пропонуємо  капітанам команд представити гравців своєї команди.
2-й ведучий: Бажаємо всім гравцям успіху та перемоги!
1-й ведучий: А тепер перший раунд!
Запитання раундів.
1-й раунд
Запитання 1: Твори якого економіста читав герой роману О.С.Пушкіна «Євгеній Онєгін»? чим відомий цей економіст?

Відповідь: Євгеній Онєгін читав твори відомого англійського економіста Адама Сміта, якого вважають батьком  сучасної економічної науки. А.Сміт обґрунтував теорію вільної ринкової економіки. Свої погляди А.Сміт виклав в книзі «Про природу і причини багатства народів».
Запитання 2: Після лібералізації грошей  в Росії в січні 1992 року відмічено збільшення попиту   на хліб. Чим це викликано?
Відповідь:Попит на хліб викликаний  відносно низькою його ціною у порівнянні з іншими товарами-субститутами.
Запитання 3: . Що означає вислів «злодійські гроші» і коли з’явився цей вислів.
 Відповідь: Люди називають  фальшиві гроші «злодійськими».  А фальшиві монети – це хитрий спосіб крадіжки.

Запитання 4: Лев Кассіль описує тварин, що жили  в лісах Швамбранії. Голова у них нагадувала  голову бика, а все тіло було коняче. Вони  бодалися й брикалися. Вони були злі. Походження своє  вони вели від рекламного ребуса однієї фірми. Що виробляла ця фірма?
Відповідь: Коньяк
Запитання 5: Долар - ровесник Америки. Ще  в XVIII столітті  вперше переселенці із Європи називали свої  розмінні гроші доларами. Офіціальний день народження американського долара - 6 липня 1786 року. В цей день Континентальний Конгрес об’явив його офіціальною грошовою одиницею США. Між тим, долар існував у Європі з  1519 року у вигляді  крупної срібної монети.  В якій країні вперше з’явився долар і як він називався?

Відповідь: У Німеччині  крупна срібна монета і називалася тайлер. В різних країнах його переіначили на свій лад: daler у Скандинавії, tallero в Італії, dalero в Іспанії. Європейці  перепробували всі варіанти назви цього платіжного засобу: thaler, daler, dalar, daaler, talerо, але  суть не змінювалася. Словом, в середні віки долар став першим євро: єдиною всеєвропейською валютою.
2-й раунд
Запитання 1: Чому працівники бюджетної сфери більше втрачають від інфляції, ніж робітники комерційних підприємств?
Відповідь: Працівники бюджетної сфери отримують фіксовану заробітну платню, а працівники комерційних підприємств, як правило, ні. Їх зарплатня змінюється більш гнучко.
Запитання 2: Чому тарифи на телефонні розмови вночі нижчі, ніж вдень?

Відповідь: Тарифи на телефонні переговори вночі нижчі денних через менший  споживчий попит на цю послугу. Зниження тарифів у цьому випадку переслідує  мету залучити споживача і більш рівномірно загрузити існуючі потужності.
Запитання 3: . Класичний приклад організації бізнесу виглядить так: під час золотої лихорадки розумні люди відправлялися на Аляску, брали лопати та копали золото. А що робили на Алясці найрозумніші?
Відповідь: Найрозумніші продавали  товари, які були необхідні шукачам  золота.
Запитання 4: Закінчіть прислів’я: «Гроші, витрачені для розвитку розуму, ніколи …………».
Відповідь: «Гроші. Витрачені для розвитку розуму, ніколи не витрачені даремно».
Запитання 5:  Люди кажуть, що ціни можна порівняти з температурою. Чому?

Відповідь: Температурою ми вимірюємо тепло і холод: "+25 градусів" – тепло, "-25 градусів" – холодно. Чим вища температура, тим тепліше.

А ціною вимірюється сила бажань людей купити товар. Чим сильніше це бажання, тим вища ціна. А чим вища ціна, тем більше бажаючих продавати цей товар.

3-й раунд
Запитання 1: Все. до чого доторкався цар Мідас, оберталося в золото. Цар став благати богів забрати його дар. Чому? Яку економічну концепцію ілюструє ця легенда?

Відповідь: Легенда про Мідаса ілюструє теорію зниження граничної корисності товару або послуги для споживача, коли остання одиниця товару приносить йому менше задоволення , ніж попередня.
Запитання 2: На надгробному камені відомого американського економіста написано: «Батько наукового менеджменту ». Назви ім’я цього економіста.
Відповідь: Батьком наукового менеджменту називають Фредеріка Уінслоу Тейлора
Запитання 3: Однією із найвищих нагород вчених у будь-яких галузях науки, окрім математики, є Нобелівська премія. З якого року вона існує з економіки? Кого ви знаєте із лауреатів Нобелівської премії з економіки?
Відповідь: Нобелівська премія з економіки існує з 1968 року. Серед лауреатів Нобелівської премії з економіки є такі всесвітньо відомі вчені, як Поль Самюєльсон, Василь Леонтович, Саймон Кузнець, Мілтон Фрідман, Леонід Канторович.
Запитання 4: Режисер Ернст Любич висловив побажання одному із своїх ворогів: «Не хай у тебе буде багато грошей, але не хай ти будеш………..»

Відповідь: «Нехай у тебе буде багато грошей, але не хай ти будеш єдиним в своїй сімї, у кого вони є.»
Запитання 5: Назвіть чотири способи, як стати багатим.
Відповідь: Перший - зроби сам, другий – попроси, третій -  обміняй те, що тобі потрібне, четвертий – відбери.
                                                        4-й  раунд
Запитання 1: Чому банкірські контори в давнину виникали в храмах?

Відповідь: Банкірські контори виникали при храмах через необхідність обміну грошей, тому що на церковні потреби приймалася національна валюта.
Запитання 2: Чому в середні віки  сіль вважалася особливим товаром? Чим був викликаний знаменитий «соляний бунт» у XVII столітті у Росії?

Відповідь: Сіль вважалася особливим товаром через її певну рідкісність і складності видобутку, а також через монополізацію соляних джерел тими або іншими  власниками: племенами, урядом  та іншими. При цьому сіль є предметом першої необхідності, без якої людина не може існувати.
Запитання 3: Хто є автором економічної теорії, яка обґрунтована в книзі «Економіка недосконалої  конкуренції» (1933 рік)?
Відповідь: Автором теорії недосконалої  конкуренції являється Джоан Робінсон, професор Кембриджського університету (Велика Британія). Основуючись   на теорії А.Маршалла, економісти 30-х років спиралися в своїх дослідженнях на концепції досконалої конкуренції та монополії. Але досконала конкуренція як і досконала монополія дуже рідка. Те , що відбувається в реальному житті знаходиться між цими двома крайнощами. Джоан Робінсон назвала таку ситуацію як недосконалою конкуренцією.
Запитання 4:  Виноситься  намальований на папері значок долара  $.
Існує три теорії утворення значка долара. Перша свідчить, що його придумали американські колоністи. В англійських та іспанських колоніях ходили песо, на англійський манер їх називали piese of eight , тобто 1/8. Але ця назва не прижилася, бо дуже була довга. І тут згадали про старий добрий долар. А позначати на письмі його стали 1, яка перекреслює 8. А для стислості-$
Друга версія свідчить,  що значок означає   дві літери US, які наклали одну на іншу і прибрали з’єднання літери U. Це не просто символ валюти, а  символ усієї американської нації.
Третя теорія називається «рабською». Дайте своє пояснення цій теорії у символіці значка.

Відповідь: $- це символ рабства, який утворився від двох слів: «раб» (”slave“) и «цвях» (”nail“). Крім того, є свідоцтва з історії, що таким знаком ще у Стародавньому Римі  позначали раба. Багатство господаря в Америці визначалося кількістю рабів, а плантатори в своїх облікових книгах таким знаком позначали живий товар, тобто гроші. Самі американці цю теорію не люблять, але її використовують професори латиноамериканського походження.  Прихильники  «рабської теорії»  часто додають, що саме слово «dollar» походить  «dolor» - біль, скорбота.

Запитання 5: Про який економічний термін іде мова у прислів’ї: «Родись, хрестись, женись, вмирай, але на все гроші май»
Відповідь: Сімейний бюджет.
5-й раунд
Запитання 1: А.Сміт запитує: «Чому вода, яка настільки необхідна, що без неї неможливо жити , має таку низьку ціну, в той час як у алмазів, які цілковито не потрібні, така висока ціна»?

Відповідь: Висока ціна алмазів пояснюється їх рідкісністю і унікальністю, яка дозволяє   розглядати придбання дорогоцінних каменів як вигідне розміщення капіталу.
Запитання 2: Чому першими банкірами були ювеліри?

Відповідь: З розвитком торгівлі зявляється необхідність у золотих монетах, які повинні були мати певну вагу та чистоту металу. Тому перші золоті монети виливали ювеліри. Зберігали свої коштовності та гроші банкіри у спеціальних сховищах. Йшов час люди теж бажали зберігати свої гроші в надійному сховищі, тоді вони звернулися до ювелірів і стали за оплату зберігати своє багатство в сховищах ювелірів. Так з’явилися перші банки та банкіри.
Запитання 3: В Україні широке  ходження має  долар США. Хто кого кредитує: Україна — США  чи  США — Україну?
Відповідь: У даному випадку Україна кредитує США, тому що для отримання доларів українському споживачу необхідно продати українські товари. При збільшеному попиті на долар ціни товарів, що продаються за долари, не можуть не бути порівняно низькими через велику пропозицію товарів.
Запитання 4: На розносі виносяться колоски льону, гілка бавовнику та справжня доларова купюра. Що поєднує ці три речі.
Відповідь: Папір  для доларів виробляють  з льону (25 %) і бавовни (75 %).  Папір виходить   шершавий і бархатистий, еластичний і міцний, нейтрального кольору, з вкрапленням  дрібних синтетичних волокон (червоних і синіх волосків). Ходять чутки, що для виробництва цього паперу використовують  ще й волокна конопель, тому долар такий пружний  не мнеться. Офіційні  джерела про коноплі мовчать.

Запитання 5: Закінчіть вислів А.І. Герцена: «Людина серйозно робить що-небудь тільки тоді, коли вона ………….. »
Відповідь: «Людина серйозно робить що-небудь тільки тоді, коли вона  це робить для себе»
Кількість раундів залежить від кількості команд учасниць. В перервах між раундами необхідно надавати музикальні паузи для відпочинку гравців. Це можуть бути виступи шкільного ансамблю, сольні номери учнів школи або виступи батьків чи вчителів.
Журі коментує запитання і виставляє бали за відповіді. В кінці гри журі підводить підсумки, нагороджує переможців, робить аналіз гри всіх команд.
1-й ведучий: На цьому наша інтелектуальна гра «Брейн-ринг» закінчується.
2-й ведучий: На все  добре!
1-й ведучий: До побачення!
Після проведення всіх конкурсів, відбувається підбиття підсумків, нагородження  найактивніших учасників, вболівальників, вчителів.















Комментариев нет:

Отправить комментарий